De wedstrijd
Okapi Aalst - Zorg en Zekerheid Leiden
80-71
Datum: vrijdag 7 februari 2025 · 20:30
Team: Eredivisie
Locatie: T Forum, Aalst (België)
ZZ Leiden kan comeback niet voltooien
Zorg en Zekerheid Leiden is er vrijdagavond niet in geslaagd om bij Okapi Aalst de winst binnen te halen. Een matig eerste kwart zorgde al meteen voor een ruime achterstand. Na rust (41-27) kende de Leidse ploeg een sterke fase. Door een 0-18 run kwamen beide ploegen vlak voor het einde van het derde kwart op gelijke hoogte. Ook in het vierde kwart overkwam ZZ Leiden een achterstand van 8 punten om in de laatste minuut terug te komen tot 74-71. Verder kwam de Leidse ploeg niet: 80-71.
Het is al vaker gebeurd dat ZZ Leiden niet sterk uit de startblokken komt. Dat was vrijdagavond in Aalst opnieuw het geval. De Leidse ploeg was niet attent in de rebound (14 om 5 in het eerste kwart) en ook het schot was met 35% aan de lage kant. Door vijf punten op rij van Roeland Schaftenaar bleef de schade na vier minuten nog beperkt tot twee punten (7-5), maar daarna dirigeerde Niels Van Den Eynde zijn ploeg naar een 22-11 voorsprong.
Met Brad Greene kwam er in het tweede kwart wat meer power in de ploeg. De fysiek sterke Amerikaan scoorde in korte tijd zeven punten, waardoor de Leidse ploeg terug wist te komen tot vijf punten: 27-22. Nog geen minuut later stond het weer 32-22 en moest coach Doug Spradley zijn manschappen naar de kant roepen. Zo keek ZZ Leiden halverwege tegen een 41-27 achterstand aan. Het schotpercentage was nog niet veranderd, maar in de rebound beet ZZ Leiden beter van zich af. Een groot verschil zat ‘m in de driepunters: Okapi Aalst 6 uit 10, ZZ Leiden 1 uit 10 (Schaftenaar).
Het derde kwart bracht aanvankelijk ook geen verbetering. Sieb Ledegen bleef driepunters raak schieten, terwijl de Leidse ploeg nog steeds moeite had om te scoren. Na vier minuten spelen knalde Aaron Cook een driepunter binnen voor 51-35. Coach Eddy Casteels nam meteen een time-out. Het werd nog wel 53-35, maar daarna kwam ZZ Leiden met snel spel en een bijna ondoordringbare zoneverdediging in vier minuten tijd terug tot 53-53. Aanvankelijk stond er zelfs 53-54 op het scorebord, maar de driepunter van Schaftenaar werd terecht teruggebracht tot een tweepunter. De laatste score van het kwart was nog wel voor de thuisploeg: 55-53.
Jordan Davis, die na rust ontdooid was, bracht aan het begin van het vierde kwart ZZ Leiden met een driepunter zelfs op voorsprong: 56-58. Dat bleek naderhand ook de enige keer dat de ploeg uit de Sleutelstad aan de leiding ging. Gek genoeg liet Spradley de zone even in de koelkast, met als gevolg dat Okapi Aalst drie keer vrij mocht aanleggen van buiten de driepuntscirkel en met succes. Na een and-1 van de ongelukkig spelende Patrick Cartier had ZZ Leiden, dat wel weer in de zone was gaan staan, de marge teruggebracht naar drie punten: 64-61. Binnen elf seconden haalde Tajinder Lall twee persoonlijke fouten en één technische fout. Aan Okapi Aalst waren deze buitenkansjes wel toevertrouwd.
Dat nam niet weg dat ZZ Leiden bleef vechten voor een beter resultaat. Bij het ingaan van de laatste minuut stond het nog 74-66, maar 20 seconden later was het na een driepunter van Stan van den Elzen en een steal plus een score van Davis 74-71. Na een score van Ivan Maras moest ZZ Leiden in een halve minuut een achterstand van vijf punten goed maken. Cook kreeg echter meteen een aanvallende fout en daarna doofde het Leidse kaarsje uit. Dat het uiteindelijk 80-71 werd, is puur voor de statistieken. Overigens deed ZZ Leiden in de rebound uiteindelijk niet onder voor Okapi Aalst en de driepunters vielen na de pauze ook stukken beter: 7 uit 12. Punt is wel dat je na zo'n matige start veel krachten moet gebruiken om weer terug te komen in de wedstrijd. Dat lukte wel, maar helaas net niet goed genoeg om de winst mee naar Leiden te nemen.
Jordan Davis werd met 16 punten topscorer. Aaron Cook kwam tot 14 punten, 6 assists en 5 steals. Stan van den Elzen noteerde 12 punten, 4 assists en 4 steals. Roeland Schaftenaar sloot af met 10 punten. Tajinder Lall pakte met 6 stuks de meeste rebounds.