Bericht
Vrijdag ZZ Leiden – Donar deel 2
Voor de tweede keer in korte tijd neemt Zorg en Zekerheid Leiden het vrijdag om 21.00 uur in Den Haag op tegen Donar. Inzet is een plaats in de finale van de TOTO Basketball Cup, die dan op zondagmiddag om 15.00 uur afgewerkt zal worden tegen de winnaar van de tweestrijd tussen Heroes Den Bosch en Zeeuw & Zeeuw Feyenoord Basketball.

Vorige week woensdag stonden ZZ Leiden en Donar voor het eerst dit seizoen tegenover elkaar, in BNXT League verband. Donar had een prima start (7-0), maar kreeg nog in het eerste kwart een 17-0 run om de oren: 12-23. Dat was voor ZZ Leiden een prima uitgangspositie om de Groningse formatie achter zich te houden. Heel even kwam Donar in het vierde kwart terug, wat mede te wijten was aan een flink aantal persoonlijke fouten aan Leidse zijde. Patrick Cartier had weinig speeltijd nodig om aan vijf persoonlijke fouten te komen. Brad Greene kon in het vierde kwart ook op de bank plaatsnemen. Doordat de spoeling qua lange mannen dun was (Roeland Schaftenaar en Lucas Kruithof waren geblesseerd), moest Jeroen van der List meer spelen dan coach Doug Spradley van plan was. ZZ Leiden won het treffen met 65-74.
Aaron Cook kwam tot 17 punten. Tajinder Lall noteerde 15 punten. Brad Greene had een fraaie double-double met 14 punten en 14 rebounds. Bij Donar kwam het meeste gevaar van James Karnik, die los ging voor 31 punten en 12 rebounds.
Afgelopen zaterdag was Kruithof er al weer bij. ZZ Leiden was met 87-74 te sterk voor Filou Oostende en dat mag toch als een verrassing gezien worden. Hoofdrollen waren er voor Brad Greene (23 punten), Patrick Cartier (17 punten, 6 rebounds en 3 steals), Tajinder Lall (15 punten, 6 assists, 3 steals) en Dimitri Maconda (10 punten) die het hele vierde kwart binnen de lijnen bleef. Als team had ZZ Leiden slechts acht keer balverlies.
Donar ging onderuit bij Union Mons-Hainaut: 91-89. James Karnik was nu goed voor 36 punten en 9 rebounds. Tavian Dunn-Martin speelde beter dan tegen ZZ Leiden en finishte met 21 punten en 7 assists. David Gabrovsek, die tegen ZZ Leiden wel speelde, en Zach Harvey hadden te kampen met blessures.
ZZ Leiden stroomde, net als alle andere ploegen uit de BNXT League, in de vierde ronde van het bekertoernooi in. Op 11 december werd in Voorburg met 57-116 gewonnen van CobraNova, een combinatievereniging van BV Voorburg en Gymnova.
In de kwartfinale, die in tegenstelling tot vorig seizoen maar over één wedstrijd ging, kroop ZZ Leiden door het oog van de naald. Een buzzer beater van Patrick Cartier betekende 74-75 en bezorgde ZZ Leiden een plaats in de halve finale.
ZZ Leiden kent een goede historie als cupfighter. In 2010 werd, eveneens in de vorm van een Final Four, voor het eerst beslag gelegd op een hoofdprijs. Nadat in de halve finale Donar was verslagen met 75-72, leverde de finale tegen Amsterdam weinig problemen op: 88-63.
In 2012 was het opnieuw feest voor ZZ Leiden. Op 30 maart werd Landstede Hammers in de halve finale teruggewezen met 66-47. Twee dagen later werd in de finale gewonnen van Matrixx Magixx playing for KidsRights: 88-74.
In 2014 stond ZZ Leiden voor de derde keer in de finale van het bekertoernooi. Daarin werd met 79-71 verloren van Donar. Twee jaar daarna moest de Leidse ploeg in de finale opnieuw een nederlaag slikken. Heroes Den Bosch won in Zwolle met 58-57 nadat televisiebeelden hadden uitgewezen dat de winnende score van Mohamed Kherrazi net een fractie van een seconde te laat was geweest. In 2018 stond opnieuw Donar in de weg van Leids succes. In Groningen won de thuisploeg met 87-71.
In 2019 slaagde ZZ Leiden er in om de Basketball Cup weer mee naar huis te nemen. In Zwolle werd het in eigen huis spelende Landstede Basketball met 68-87 verslagen. In 2023 stonden beide ploegen opnieuw in Zwolle tegenover elkaar. Ook dit keer veroverde ZZ Leiden de beker door met 70-72 te winnen.
BasketballCup Bekertoernooi Donar Eredivisie FinalFour Halve_finale TOTO